Účinky kofeinu dobře znáte na vlastní kůži. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, kde se kofein vlastně bere, jaké procesy ve vašem těle spouští a že se jím můžete i předávkovat?
Co je vlastně kofein?
Nebudeme chodit kolem horké kaše a zahlcovat vás složitými názvy chemických sloučenin – kofein je jedním slovem jed. Kromě kávovníků jej produkuje více než 60 druhů rostlin, které tuto látku využívají především k ochraně před škůdci. Pro lidi naštěstí kofein v malém množství nebezpečný není. Právě naopak – pokud to s ním nepřeháníte, můžete profitovat z jeho mnoha pozitivních účinků na vaše tělo i mysl.
Jak působí kofein v lidském těle?
Když do sebe hodíte šálek kávy, spustí se ve vašem těle několik procesů. Při jeho zpracování v játrech vznikají tři látky, které mají rozdílné účinky. Paraxantin urychluje rozklad tuků , vyživuje svaly a pomáhá zlepšit sportovní výkony. Teobromin zvyšuje průtok kyslíku v krvi a theofylin zase zvyšuje mozkovou činnost, zlepšuje soustředění a je také zodpovědný za zvýšení tepu.
Kofein na sebe váže i chemickou látku adenosin, kterou mozek vytváří pro signalizaci únavy. Kofein účinky adenosinu dočasně zablokuje a vy na 2-3 hodinky přestanete cítit únavu. Kofein také výrazně prodlužuje působení adrenalinu a zvyšuje koncentraci dopaminu, který je zodpovědný za pocity spokojenosti a štěstí.
Suma sumárum – po vypití šálku kávy se cítíte méně unavení, spokojenější, soustředěnější a dokážete podat lepší výkon. Ovšem pouze tehdy, pokud to s příjmem kofeinu nepřeháníte.
Když to s kofeinem přeženete
Jak se říká, i dobrého moc škodí a jinak to není ani v případě kofeinu. „Tabulková norma“ říká, že denní příjem kofeinu by u dospělého člověka neměl přesáhnout 350 – 400 mg, což představuje přibližně 5 šálků kávy.
Subjektivní tolerance kofeinu je však u každého jiná a zatímco někdo si může dopřát i 10 káv denně, jinému už po jednom šálku nepříjemně buší srdce. Pokud to s kofeinem přeženete , mohou se objevit některé z těchto příznaků – zvýšená nervozita, bolest hlavy, zažívací problémy, bolest očí, pocit sucha v ústech či trnutí šíje.
V takovém případě si umíte rychle pomoci potravinou, kterou určitě najdete iu vás doma – banánem. Díky vysokému obsahu draslíku vám spolu se sklenicí čisté vody pomůže rychleji odstranit kofein z těla.
Kde všude se nachází kofein?
Kdo potřebuje příjem kofeinu sledovat nebo snížit (například v době těhotenství nebo během kojení), měl by brát v úvahu, že kromě kávy obsahuje tuto látku i řadu dalších nápojů, potravin i léků – například čaj, kakao, energetické nápoje, čokoláda či léky proti bolesti.

Navíc, docela jednoduché to není ani se samotnou kávou. Obsah kofeinu v šálku totiž ovlivňuje i druh použité kávy a způsob její přípravy. Například Robusta obsahuje ve srovnání s Arabicou až dvojnásobné množství kofeinu. Takže pokud si chcete dopřát více káv denně nebo máte na kávu chuť i večer před spaním, sáhněte po 100 % Arabice a připravte si ji jako krátké ristretto nebo espresso a určitě ne jako půl hodiny louhovaného „turka“.
Vybrat si můžete i ze stále se rozšiřující nabídky kvalitních bezkofeinových a nízkokofeinových káv, které vám poskytnou chuťový zážitek z pití kávy, ale bez účinků kofeinu.