Už nějakou dobu jsme svědky prudkého růstu ceny kávy na mezinárodních trzích. Jen za posledních 12 měsíců vzrostla průměrná cena kávy o více než 40%.
Zelená káva je stále dražší
Podle International Coffee Organization jde v rámci nárůstu cen kávy o 5-leté maximum. Přestože začátek června přinesl mírnou stabilizaci, vyhlídky pro odběratele zelené kávy nejsou zrovna růžové. Proč ceny kávy tak prudce rostou a koho se zdražování dotkne nejvíce?

Hrozí nedostatek kávy pro Evropu?
Za zvyšováním cen kávy je kombinace několika faktorů. Prvním jsou měnící se klimatické podmínky a kritický nedostatek srážek a vláhy v Brazílii v tomto období. Cena kávy okamžitě prudce vzrostla poté, co Národní meteorologický úřad (NWS) vydal varování pro nedostatek srážek pro několik brazilských regionů. Obavy z nízké úrody se bohužel ukazují být opodstatněné. Už teď vidíme, že výnosnost brazilských plantáži je nižší než obvykle. Některé farmy hlásí dokonce ztráty na úrovni 50 až 100%. Předběžně se očekává propad celkové produkce brazilské kávy až o 23 % ve srovnání s minulým rokem, což je pětileté minimum.

Další faktor, který ovlivňuje růst cen na trhu, jsou stagnující exporty kávy z Kolumbie, která je druhým největším exportérem kávy na světě. Protesty a blokády na kolumbijských cestách totiž způsobily, že od konce dubna se do přístavů zpozdila dodávka více než 600 000 pytlů kávy. Jak informovala Kolumbijská národní kávová federace, lodní společnosti proto ruší rezervované kontejnery a přesouvají je do jiných destinací.
Prudce rostoucí ceny námořní přepravy jako takové jsou dalším důvodem zdražování (nejen) kávy. V porovnání se začátkem minulého roku totiž stoupla cena námořní přepravy v průměru téměř pětinásobně.
Do karet nehraje ani nedávná blokáda Suezského průplavu či kritická situace s nedostatkem pracovníků v mnoha světových přístavech, v důsledku pandemie COVID19.
V neposlední řadě se na růstu cen kávy podílí i zvyšující se poptávka po této komoditě v Číně a Rusku, které dosud patřily spíše k „čajovým“ národem. Když si dáme dvě a dvě dohromady, je jasné, že trhy s tak obrovskou kupní silou dokáží v globálním přerozdělení dodávek kávy značně zamíchat karty.

Koho se zdražování kávy nejvíce dotkne?
Zdražování se zřejmě nejvýrazněji dotkne levných, tzv. „supermarketových“ káv, jejichž výrobci se snaží pěstitele a distributory kávy tlačit do co nejnižších cen, a více než na kvalitu sázejí u zelené kávy na kvantitu.
Ani u řemeslných pražíren a prodejců výběrové kávy však není velký důvod k optimismu. S výše uvedenými problémy bojuje i množství farem produkujících speciality kávu, a tím pádem ceny stoupají ve všech segmentech.
V EBENICA COFFEE se dlouhodobě snažíme nastavit si s dodavateli i zákazníky vztah férově už od začátku, díky čemuž jsme během naší 11 leté historie nikdy ceny káv nezvyšovaly. Otevřeně však přiznáváme, že několik let trvající trend růstu cen má dopad i na nás a naše dodavatele. Jelikož chceme i nadále nabízet chuť a kvalitu kávy, kterou naši zákazníci oceňují, přistupujeme během června k úpravě cen vybraných produktů z našeho portfolia. Nepůjde však o rapidné zdražování, jaké pozorujeme na světových trzích, ale spíše o kosmetickou úpravu v průměru na úrovni 2,4 %.
Jsme přesvědčeni, že vy – naši zákazníci toto kosmetické navýšení cen přijmete s porozuměním, protože za kvalitou se vždy vyplatí jít.